logo


Túlmelegedő processzor? Mutatjuk, milyen komponenseket érdemes lecserélni!


 

A processzor túlmelegedése komoly problémákat okozhat a számítógépünkben, ezért fontos, hogy időben észrevegyük és orvosoljuk a jelenséget. Noha számos oka lehet a túlmelegedésnek, az egyik leggyakoribb probléma a nem megfelelő hűtés.

Amennyiben a processzor hűtője évek óta változatlan, érdemes elgondolkodni a cseréjén. A modern processzorok ugyanis jóval nagyobb hőmennyiséget termelnek, mint régebbi társaik, ezért megfelelő hűtésre van szükségük. Ezenkívül a hűtőpaszták is idővel elhasználódnak, és cseréjük is javíthat a hűtési teljesítményen.

Ha a hűtőt és a hűtőpasztát is cseréltük, de a processzor még mindig túlmelegszik, akkor érdemes megvizsgálni az alaplapot és a tápellátást is. Az alaplapon lévő feszültségszabályozó modulok (VRM-ek) is túlmelegedhetnek, ha nem megfelelően vannak hűtve. A tápellátás pedig azért lehet probléma, mert ha nem biztosít elegendő áramot a processzornak, az túlmelegedhet.

A processzor túlmelegedésének megelőzése érdekében fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk ki a számítógépet a portól és a szennyeződésektől. Emellett érdemes egy jó minőségű hűtőt felszerelni a processzorra, és rendszeresen ellenőrizni, hogy megfelelően működik-e. Így biztosíthatjuk, hogy a processzor mindig optimális hőmérsékleten üzemeljen, és elkerülhetjük a túlmelegedésből adódó problémákat.

Milyen hűtőt válasszunk?

A processzor hűtő kiválasztásakor figyelembe kell vennünk a processzor TDP-jét (Thermal Design Power), azaz a hőtermelését. Minél nagyobb a TDP, annál nagyobb teljesítményű hűtőre lesz szükségünk. A TDP-t általában a processzor specifikációi között találjuk.

Ezenkívül a hűtő méretét is figyelembe kell venni. A túl nagy hűtő nem fér el a számítógép házában, a túl kicsi pedig nem lesz képes megfelelően hűteni a processzort. A hűtő mérete általában a csomagolásán van feltüntetve.

Végül a hűtő zajszintjét is érdemes figyelembe venni. A túl zajos hűtő zavaró lehet, különösen éjszaka. A hűtő zajszintje általában decibelben (dB) van megadva. Minél alacsonyabb a dB-érték, annál csendesebb a hűtő.

Milyen hűtőpasztát válasszunk?

A hűtőpaszta egy hővezető anyag, amely a processzor és a hűtő között kerül felhordásra. A hűtőpaszta segít elvezetni a hőt a processzorról a hűtőre. A hűtőpaszták különböző minőségben kaphatók, ezért érdemes egy jó minőségű terméket választani.

A hűtőpaszta kiválasztásakor figyelembe kell vennünk a hővezető képességét. A hővezető képesség azt mutatja meg, hogy milyen jól vezeti a hűtőpaszta a hőt. Minél magasabb a hővezető képesség, annál jobban vezeti a hűtőpaszta a hőt.

Ezenkívül a hűtőpaszta viszkozitását is érdemes figyelembe venni. A viszkozitás azt mutatja meg, hogy milyen folyékony a hűtőpaszta. Minél alacsonyabb a viszkozitás, annál folyékonyabb a hűtőpaszta. A folyékonyabb hűtőpaszta könnyebben felhordható, de hajlamosabb a szétfolyásra. A sűrűbb hűtőpaszta nehezebben felhordható, de nem folyik szét.

A hűtőpaszta kiválasztásakor érdemes konzultálni egy szakemberrel.

Hogyan cseréljük ki a processzor hűtőt?

A processzor hűtő cseréje viszonylag egyszerű feladat, de fontos, hogy körültekintően végezzük el. A hűtő cseréje előtt fontos, hogy lekapcsoljuk a számítógépet és kihúzzuk a konnektorból. Ezután el kell távolítani a számítógép házának oldallapját.

A hűtő cseréje előtt érdemes megtisztítani a processzort és a hűtőt az esetleges portól és szennyeződésektől. Ezután fel kell hordani a hűtőpasztát a processzor tetejére. A hűtőpasztát vékony, egyenletes rétegben kell felhordani. A hűtőpaszta felhordása után helyezzük rá a hűtőt a processzorra.

A hűtő rögzítése előtt fontos, hogy ellenőrizzük, hogy megfelelően van-e elhelyezve. A hűtőt nem szabad túl szorosan meghúzni, mert károsíthatjuk a processzor foglalatát. A hűtő meghúzása után vissza kell szerelni a számítógép házának oldallapját.

Hány évente érdemes cserélni a processzor hűtőt?

A processzor hűtő cseréjének gyakorisága függ a hűtő típusától, a processzor TDP-jétől és a számítógép használatának gyakoriságától. Általánosságban elmondható, hogy a levegőhűtőket 3-5 évente, a folyadékhűtőket pedig 5-7 évente érdemes cserélni.

Ha a processzorunk magas TDP-vel rendelkezik, vagy gyakran használjuk számítógépünket nagy terheléssel, akkor érdemes sűrűbben cserélni a hűtőt. A számítógép rendszeres tisztítása is segíthet meghosszabbítani a hűtő élettartamát.